پاکت نامه چیست
در مورد پاکت نامه بیشتر بدانید

قبل از معرفی و بررسی نکات مهم در طراحی پاکت نامه اجازه دهید نگاهی به تعریف پاکت نامه داشته باشیم. پاکت نامه از واژه انگلیسی (pocket) به معنی جیب گرفته‌شده است که برای قرار دادن اسناد، نامه، مدارک و اشیاء مختلف مورداستفاده قرار می‌گیرند.

با توجه به طراحی و چاپ پاکت نامه، کاربرد آن نیز تغییر می‌کند. به‌عنوان‌مثال، برخی از این پاکت نامه‌ها به عنوان بسته پستی مورداستفاده قرار می‌گیرند، برخی با داشتن لایه‌های پوششی ضخیم برای حمل اشیا استفاده می‌شوند و برخی نیز به عنوان حامل کارت عروسی استفاده می‌شوند.

در این مقاله ما می‌خواهیم تمام نکات مهم در طراحی پاکت نامه را بررسی کنیم.

شما بایستی مطابق سربرگ و رنگ سازمانی کمپانی خود طرح کلی پاکت نامه را مشخص نمایید. یک پاکت نامه ساده همواره از جذابیت بیشتری برخوردار می‌باشد، از انتخاب طرح‌های شلوغ برای پاکت نامه خودداری نموده و حتماً سعی کنید بر روی پاکت نامه از لوگو ساده و طرح سازمانی بهره ببرید.

شما می‌توانید بر اساس کسب‌وکار خود طراحی مناسبی را برای پاکت نامه خود در نظر بگیرید. برای مثال یک پاکت نامه ممکن بوده تنها با یک لوگو و اطلاعات تماس کامل شده و برخی دیگر برای اثرگذاری بیشتر به یک عکس یا یک طراحی پاکت نامه قوی‌تر نیاز داشته باشند.

اطلاعات درج شده بر روی پاکت نامه
 • حتماً در اولین خط،  نام سازمان خود را قید نموده و پس از آن اطلاعاتی چون شماره تماس، آدرس ایمیل آورده شود. چنانچه ضروری دانسته می‌توانید آدرس وب‌سایت و ایمیل سازمان را نیز قید نمایید.
 •  شما در قسمت بالایی صفحه این امکان را داشته تا هر آنچه که فکر می‌کنید به اثرگذاری بیشتر پاکت نامه کمک  نموده را بیاورید پس حتماً با خلاقیت خود یک پاکت نامه جذاب و با اطلاعاتی مفید طراحی کنید.
در مورد برندینگ بیشتر بدانید
رنگ طراحی پاکت نامه
 • معمولاً هر سازمان و اداره‌ای، لوگو و رنگ سازمانی را دارا می‌باشد. در طراحی پاکت نامه نیز می‌بایست از همان رنگ سازمانی استفاده کنید. در انتخاب رنگ سازمانی می‌بایست نکات مختلفی را مدنظر داشته باشید و درواقع رنگی را برگزینید که متناسب با فعالیت شما باشد.
 • برای مثال رنگ‌های سرد مثل آبی، باعث کاهش اشتها شده و از همین جهت برای صنوف غذایی و رستوران‌ها نباید انتخاب گردد.
 • البته توجه داشته باشید که نیازی نیست حتماً پاکت نامه شما به طور کامل به رنگ سازمانی شما باشد. بلکه بهتر است قالب اصلی آن سفید بوده و رنگ شما در قسمت‌هایی از آن استفاده شود.
هویت سازمانی چیست؟ بیشتر بدانید
فونت مناسب در طراحی پاکت نامه

انتخاب فونت، کاملاً به صنف و سلیقه شما بستگی دارد. اگر قصد دارید پاکتی طراحی کنید که بیان شما را رسمی و اداری منتقل کند، می‌بایست از فونت‌های ساده و رسمی مثل B NAZANIN استفاده کنید. ابعاد فونت نیز باید بین 9 تا 12 باشد.

اما درصورتی‌که قصد دارید بیانی صمیمانه و دوستانه‌تر داشته باشید، می‌توانید از فونت‌های فانتزی تر نیز استفاده کنید. حتماً توجه داشته باشید که فونت شما با لوگو همخوانی داشته و از یک خانواده انتخاب شده باشد. تحت هیچ شرایطی از فونت‌های 6 و کوچک‌تر از آن استفاده نکنید و برای رنگ خط دور نوشته‌ها، از یک رنگ تک استفاده کنید.

جنس کاغذ در پاکت نامه
 • در انتخاب نوع و جنس کاغذ برای طراحی پاکت نامه خود، حتماً باید با ست اداری طراحی شده هماهنگ باشید. به‌عنوان‌مثال، اگر برای اوراق اداری (به جز کارت ویزیت) جنس تحریر 100 گرم  را انتخاب کرده‌اید، برای پاکت  نامه نیز همان را انتخاب کنید.
ابعاد پاکت در طراحی پاکت نامه

پاکت های نامه ابعاد مختلفی دارند. در ادامه به چند مورد از معمول‌ترین ابعاد پاکت نامه اشاره خواهیم کرد:

 • طراحی پاکت نامه A4: معمولاً بزرگ‌ترین ابعاد پاکتی که مورداستفاده قرار می‌گیرد، سایز A4 است. این پاکت در ابعاد 22 در 33 سانتی‌متر بوده و مناسب برای قرار دادن اسناد باارزشی که قصد ندارید به‌هیچ‌عنوان آن‌ها را تا کنید، می‌باشد. درب این پاکت با توجه به خواسته و طراحی شما می‌تواند روی قسمت طول و یا عرض پاکت قرار بگیرد.
 • طراحی پاکت نامه ملخی: یکی از معمول‌ترین ابعاد پاکتی که مورداستفاده قرار می‌گیرد، پاکت ملخی است که ابعاد آن 22 در 11 سانتی‌متر می‌باشد. درب این پاکت بر روی قسمت طول بوده و کاغذ A4 با سه مرتبه تا شدن در داخل آن قرار می‌گیرد. لازم به ذکر است که به نوعی از پاکت ملخی که درب آن از قسمت عرض باز شود، پرتره عمودی یا کیفی گفته می‌شود؛ و پاکت‌هایی که از طول باز شوند را کیسه‌ای نیز می‌گویند.
 • طراحی پاکت نامه A5: از دیگر قطعه‌های مورداستفاده در ادارات و سازمان‌ها می‌توان به قطع A5 اشاره کرد. در این قطع، اسناد و اوراقی که سایز A5 هستند می‌توانند بدون تا در آن قرار گرفته و کاغذهای A4 با 2 تا در این پاکت جای می‌گیرند. درب آن نیز می‌تواند روی طول یا عرض پاکت قرار بگیرد.
 •  طراحی پاکت نامه ژاپنی: این نوع پاکت دقیقه در ابعاد پاکت ملخی می‌باشد. درواقع پاکت ملخی که از قسمت عرض باز شود را به نام پاکت نامه ژاپنی می‌شناسند.
نکات مورد استفاده برای ارسال نامه
 • آدرس گیرنده یکی از مهمترین بخش اطلاعات درج شده بر روی پاکت پستی شماست. دستگاه های پردازش خودکار پست الکترونیکی ابتدا آدرس­های مختلف را از قسمت پایین به بالا می خوانند و بعد به دنبال شهر، استان و کد پستی می گردند. سپس بعد از پیدا کردن اطلاعات مورد نیاز به سراغ آدرس تحویل گیرنده می­روند. اگر دستگاه ها نتوانند یکی از خطوط مدنظرشان را پیدا کنند، این امکان بوجود می­آید که تحویل نامه پستی شما یا به تأخیر بیفتد یا به آدرس اشتباهی فرستاده شود. هرگونه اطلاعاتی در زیر خط آدرس تحویل (یک آرم، یک شعار یا یک خط توجه) می­تواند دستگاه­ها را سردرگم کرده و روند ارسال نامه شما را دچار مشکل کند.
نکات مورد استفاده برای ارسال نامه
باید توجه داشته باشید برای ارسال نامه رعایت موارد زیر حائز اهمیت است:

  همیشه آدرس و کد پستی را در همان طرف گیرندۀ نامه پستی خود قرار دهید.

    در نوشتن آدرس از نقطه گذاری پرهیز کنید.

    ایجاد یک فاصله بین اسم شهر و استان مد نظرتان.

    استفاده از جوهر سیاه بر روی کاغذ سفید یا سبک.

 

اگر از برچسب آدرس استفاده می کنید، حتماً اطلاعات مهم را قطع نکنید. همچنین اطمینان حاصل کنید که برچسب­های شما صاف و مسطح است. دستگاه های پردازش نامه برای خواندن اطلاعات کج یا شیب دار مشکل دارند.

پاکت پستی که برای ارسال نامه های خود استفاده می­کنیم، یک بسته بندی معمولی است که معمولاً از مواد نازک و صاف ساخته شده است و به گونه ای طراحی شده است که یک شیء مسطح مانند نامه یا کارت را در خود جای دهد.

از آنجا که پاکت­های پستی از کاغذ ساخته شده­اند، قابل تزئین با گرافیک و متن اضافی علاوه بر اطلاعات پستی لازم هستند. مدتهاست که این موضوع یکی از ویژگی های مفید در صنعت پاکت­های پستی قلمداد می­شود­ چرا که پاکتهای چاپی سفارشی نیز به یک روش بازاریابی محبوبی برای مشاغل کوچک تبدیل شده اند.

باربری ها غالبا از اهمیت بررسی انواع مناسب جعبه ها یا پاکت ها برای مواردی که قصد ارسال آنها را دارند غفلت می کنند. این امر می تواند خسارت هایی را در طول راه به دنبال داشته باشد ، گاهی اوقات حتی منجر به پاره شدن مرسوله و یا آسیب آن می شود. بنابراین همیشه مطمئن شوید که مناسب ترین جعبه ها یا پاکت ها را برای مرسوله خود انتخاب کرده اید.

پاکت ها همچنین دارای انواع مختلفی هستند. پاکت حبابدار، پات نایلون مشکی ، پاکت متالایز و پاکت لمینت. آنها همچنین می توانند ابعاد مختلفی داشته باشند ، از C10 (28 در 40 میلی متر) تا C0 (917 در 1297 میلی متر)، بنابراین باید بتوانید نیازهای مناسب خود را پیدا کنید. حتی می توانید از آنها در حمل و نقل بین المللی کالاهای بزرگتر، مانند بسته ها و پالت ها تخصصی استفاده کنید.

نکات مورد استفاده برای ارسال نامه

پاکت نامه حبابدار یکی از بزرگترین اختراع صنعت بسته بندی هستند. میلیون ها شرکت و خرده فروش هر روز از پاکت های حبابدار برای سازماندهی موجودی، حمل کالاهای شکننده و تهیه بسته بندی مطمئن برای کالاهای ارزشمند استفاده می کنند. با رونق تجارت اینترنتی، پاکت های حبابدار از همیشه محبوب تر گشته اند. پاکت نامه های  حبابدار هزینه حمل و نقل را کاهش می دهند و از مواد محافظت می کنند، که می تواند میزان ادعاهای خسارت شما را کاهش داده و سودتان را افزایش دهد. پاکت های نامه حبابدار به طور قابل توجهی سبک تر از سایر پاکت های محافظتی است که با نایلون حبابدار در داخل پر شده اند. در حقیقت، یک نامه، اندازه متوسط ​​به طور متوسط ​​حدود نیم گرم وزن دارد.

وزن پاکت نامه

این وزن حداقل تنوع گسترده ای از گزینه های حمل و نقل داخلی و بین المللی را در اختیار شما قرار می دهد که هزینه حمل و نقل شما را کاهش می دهد. یکی دیگر از ویژگی های جذاب محصولا پستی، کارتن لمینت است که به راحتی قابل استفاده هستند. به جای استفاده از بسته بندی حبابدار یا کاغذ حمل، می توانید از  کارتن های لمینت به عنوان روشی برای بسته بندی و ارسال وسایل مد نظر خود استفاده کنید. یک کارتن لمینت دارای یک برگه چاپ شده در بیرون کارتن است که با یک لایه محافظ از پلاستیک سطح بیرونی آن را پوشانده است. برای طراحی کارتن می توان از لمینت های براق و مات موجود استفاده کرد که توسط یک دستگاه لمینیت مخصوص استفاده می شوند.

متریال پاکت نامه

ورقه لمینت محافظت عالی در برابر گرد و خاک، رطوبت و سایش فراهم می کند. لمینت نیز به دلایل زیبایی شناسی و گشترۀ باز آن در طراحی و چاپ، بسیار محبوب است. کارتنی که برای ارسال مرسولات خود سفارش می دهید، از قسمت بیرونی لمینیت شده و از قسمت داخلی با کارتنی از مواد تشکیل شده محکم و با کیفیت ساخته شده است. جعبه کارتن بخاطر تمامی این ویژگی ها بسیار محبوب هستند، با انتخاب کارتن لمینه می توانید از ایمنی محصول خود اطمینان حاصل کنید.

ما در بارنا با استفاده از تیم حرفه ای و تخصصی گرافیست با توجه به نیاز شما و هویت بصری سازمان ست اداری مورد متناسب با آن را طراحی می کنیم. دریافت مشاوره

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

17 + شش =

فهرست